Snorkkeli.net - Sukellusta Yli Maailman Rajojen! Advertisement
Palaa pinnalle arrow Artikkelit arrow Tekniikkasukellus arrow Maailman ensimmäinen vedenalaisrakentajien maaottelu!
06.07.2008
 
 
Maailman ensimmäinen vedenalaisrakentajien maaottelu! PDF Tulosta Sähköposti
Arvosana: / 18
HuonoParas 
Kirjoittanut Teksti: Essi Keskinen, Kuvat: Petri Puromies   
26.03.2007
Maajoukkueet Viikko sitten (14-18.3.2007) ottivat Ojamon kaivoksessa mittaa toisistaan Suomen ja Norjan vedenalaisrakentajien maajoukkueet. Kisan järjestivät yhteistyössä Länsi-Uudenmaan
aikuiskoulutuskeskus Innofocus ja Bergen University Collegen Diver Education, jotka ovat molemmat IDSAn (International Diving School Association) jäseniä.

Kolmipäiväisissä kilpailuissa lajeiksi oli valittu pelastussukellus, kevytsukeltajan luokitussukellus, hitsaus, asennustyöt ja kallioporaus. Yksi syy Innofocuksen ja Bergenin sukelluskoulutuskeskusten yhteistyöhön löytyy koulutuksen ja työmarkkinoiden välisestä kuilusta Norjasta. Norjassa ammattisukeltajia koulutetaan kauemmin kuin Suomessa, mutta opetuksessa keskitytään paljon enemmän sukellustaitoon kuin itse pinnan alla tehtävään työhön. Norjalaiset työnantajat ovatkin alkaneet vaatia työelämään valmiimpia ammattisukeltajia. Kaupallinen sukelluskoulutusjärjestelmä tuottaa Suomessa hyvin työelämään valmiita ammattisukeltajia, koska sukellus on aina käsitetty vain menetelmäksi päästä työpaikalle, jossa itse työ suoritetaan. Kilpailun osasuoritukset olikin valittu niin, että ne muistuttaisivat mahdollisimman paljon oikeita työtehtäviä, pelastussukellusta ja luokitussukellusta lukuun ottamatta.Aikarajat olivat tiukkia, turvallisuudesta ei saanut tinkiä ja olosuhteet olivat mitä olivat eli vesi kylmää ja sameaa. Pintatiimi sai auttaa parhaiden kykyjensä mukaan työtä suorittavaa sukeltajaa.

Hitsausta Ensimmäisen päivän pelastussukellus suoritettiin Lohjan Meriturvan sisävesialtaassa kokokasvomaskeilla ja paineilmalaitteilla, iltapäivän luokitussukellus samoilla välineillä mutta Ojamon kaivoksessa 30 m syvyydessä. Kahden seuraavan päivän työsukellukset suoritettiin pintakaasuilla Ojamossa. Suomalaisten nelihenkinen joukkue myönsi jännittävänsä kilpailua kovasti, kun taas norjalaisten mukaan heillä ei juuri ollut odotuksia kisasta koska koko tapahtuma järjestettiin vasta ensimmäistä kertaa eikä mitään ennakko-odotuksia ollut. Suomalaiset arvelivat olevansa parempia veden alla suoritettavissa työtehtävissä mutta norjalaisten taas pelastussukelluksessa ja itse sukellustaidossa. Pelastussukellus menikin 2-0 norjalaisten piikkiin, mutta luokitussukelluksesta joukkueet saivat lähes samat pisteet. Norjalaisille hitsaus tuotti hankaluuksia, kun taas kallioporaus sujui molemmilta joukkueilta yhtä hyvin.

Pelastussukellusta Loppujen lopuksi Suomen joukkue kiri niukkaan voittoon, vaikka tässä kisassa kaikki vakuuttivatkin, että voitto ei todellakaan ollut pääasia, vaan se että päästiin kilpailemaan. Palkinnot olivat hulppeat: Suunnon sponsoroima pääpalkinto oli D9-rannetietokone kaikilla lisukkeillaan jokaiselle voittajajoukkueen edustajalle, Tarwellin Rauli Lähteenmäen lahjoittamat Divex-sukellusrannekellot molempien joukkueiden kaikille kilpailijoille, ja lisäksi Ursuitin sponsoroimat kuivapuvut Norjan joukkueen jäsenille. Suomi keräsi tällä kertaa kultamitalin, mutta Norjan joukkueen kaikki kilpailijat olivat sitä mieltä, että kokemus oli elinikäinen. Ensi vuonna kisataan taas, sillä kertaa Bergenissä!

 

Teksti: Essi Keskinen
Kuvat: Petri PuromiesApua pinnallaPutkitöitä

 
< Edellinen   Seuraava >
DAN Europe
 
DAN Europe
 
DAN Sponsor nr
89543.1095.0031

Yhteistyössä
 
Ursuit Heavy Light
  
Suunto
 
Mares
 
SSI Nordic  
 
Top! Top!